Zmeň svoj život
ArcheológiaTruhla zmluvy pod GolgotouVýklad Písma

1.časť – Ron Wyatt o objavoch

 

Schrána smlouvy byla nazvána nejexplozivnějším artefaktem na zemi. Po 800 let byla nejcenějším a nejsvatějším předmětem na světě… větší, pozlacená skřínka. Její víko s cheruby bylo z ryzího zlata – několik set kilogramů ryzího zlata. Na naše poměry v ceně možná dvou až tří milionů dolarů.

Pro ty starodávné hebrejce byla schrána posvátným předmětem, oděným do ohromné záhady. Viděla ji jen vzácná hrstka lidí. Dokonce i při dopravě musela zůstat během celé cesty přikryta. V Šalomounově chrámu byla schrána ukryta za oponou. Přístup k ní nebyl povolen dokonce ani knězům. Pouze veleknězi bylo dovoleno do místnosti, ve které stála – a to jen jednou do roka.

Ta místnost – nazvaná Nejsvatější místo či velesvatyně – byla místnost bez oken a byla tam hustá tma – i když schrána měla své vlastní světlo, o kterém se zmíníme později. Podle zákona musel velekněz vzít sebou kadidelnici a kouř z kadidla musel naplnit celou místnost před tím, než mohl přistoupit ke slitovnici schrány.

Písmo nicméně s bázlivou podrobností popisuje rychlé odsouzení, které padlo na každého, kdo se odvážil schránu znesvětit. Když ji uchvátili pelištejci, kteří žili podél pobřeží Středozemního moře, přinesla pohromu do každého města, které ji přijalo. V Bethšemeši víc než sedmdesát židovských mužů, kteří se postavili do fronty, aby do ní nakoukli, okamžitě zemřelo pro jejich neúctu ke schráně. Schrána byla nesena tyčemi prostrčenými kruhy podél dna.

Tyče schrány zůstávaly trvale na jejich místě, aby nebylo potřeba se schrány dotýkat při jejím pokládání nebo zdvíhání. Vypravuje se, že když Boží přítomnost byla se schránou a s hebrejci, kteří ji vlastnili, schrána byla ohlašována jako báječný zdroj božského požehnání a ochrany pro ty věrné. Přinesla jim vítězství v bitvě – a blahobyt do domácnosti muže jménem Obed-edom, když byla uložena v jeho domě. Když ale výsledkem nevěrnosti Izraelců Božská Přítomnost odešla, schrána byla bezmocná jako každý jiný lidsky vyrobený předmět.

Božská Přítomnost nad schránou – naznačená zářivým světlem vznášejícím se nad ní – byla považována za tak svatou, že když velekněz do té místnosti vešel, měl kolem okraje jeho oděvu připevněna granátová jablka střídající se se zvonky, aby lidé venku věděli, zda je stále naživu. K jeho kotníkům bylo připevněno lano, takže kdyby byl skolen smrtí, mohli by ho kněží ze svaté místnosti vytáhnout, aniž by riskovali své vlastní životy.

Biblická schrána smlouvy byla 2a1/2 lokte dlouhá, 1a1/2 lokte široká a 1a1/2 lokte vysoká. I s použitím delšího lokte (52,3 cm) by rozměry schrány nebyly větší než 131 cm dlouhá, 79 cm široká a 79 cm vysoká. Poukazujeme na egyptský královský loket, který Mojžíš a hebrejci znali a užívali – a který se užíval až tak pozdě jako období prvního chrámu.

Nové tvrzení ohledně objevu ztracené truhly smlouvy
9. 8. 1999, autor: David M. Bresnahan – novinář WordNetDaily.

Archeolog Ron Wyatt, který tvrdí, že našel přímo pod místem ukřižování Ježíše Krista truhlu smlouvy, zemřel po dlouhém zápase s rakovinou. Svůj poslední rozhovor poskytl těsně před smrtí WorldNetDaily, kde se podělil o své objevné teorie o Noemově arše, Sodomě a Gomoře, Truhle smlouvy a místě ukřižování Ježíše Krista. Jeho pátrání po historických a biblických místech a událostech se stalo součástí jeho celoživotního úsilí o prozkoumání a dokumentaci těchto významných lokalit.

Ron zasvětil většinu svého života odhalování míst spojených s biblickými událostmi a jeho archeologická práce se stala předmětem diskuzí mezi náboženskými představiteli, učenci a laiky. Někteří věří, že jeho nálezy jsou autentické, jiní s nimi nesouhlasí. Podle Wyatta se mu podařilo lokalizovat truhlu smlouvy, schránu desek s Deseti přikázáními, která byla nalezena v komoře pod hradbami starověkého Jeruzaléma.

Tvrdí, že místo ukřižování Ježíše Krista je právě tam, kde byla nalezena truhla smlouvy. Podle jeho zjištění prasklina vzniklá po zemětřesení v skále pod tímto místem vedla k slitovnici truhly, na které byla Kristova krev. Tato prasklina údajně umožnila krev Kristovu protéci až k truhle. Na místě ukřižování, které bylo kdysi pravděpodobně obehnáno budovou z prvního století, se nachází i velký kulatý kámen, jenž zapadá k Zahradnímu hrobu, místu, které mnozí považují za místo vzkříšení Ježíše Krista.

Bible učí o konceptu obětování zvířat, které byly symbolickým obrazem skutečné krevní oběti, kterou Kristus učinil. To, co Kristus vykonal, a kterého někteří považují za velekněze, že dovolil, aby byl sám obětován a jeho vlastní krev stekla na slitovnici, bylo podle Wyattových spisů velkým a konečným dílem v procesu krvavých obětí.

Věřil, že truhla smlouvy, spolu s dalšími svatými předměty z prvního jeruzalémského chrámu, byly těsně před příchodem Babyloňanů do města, v době okolo 600 př. n. l., tajně uschovány. Pod Jeruzalémem se až do dnešní doby zachovalo mnoho tunelových komplexů. Tyto nejposvátnější předměty byly schovány v komoře, jejíž vstup byl zapečetěn a skryt.

„Když Kristus zemřel, země se otřásla. Skála pod Jeho křížem pukla a tato prasklina se rozšířila směrem dolů do skryté komory, která obsahovala neposkvrněný pozemský Boží trůn – truhlu se slitovnicí,“ vysvětluje Wyatt v jednom ze svých dopisů z výzkumu – „Poté, co zemřel, setník vbodl meč do Kristova boku a probodl Jeho slezinu, vyšla krev a voda, která společně stekla touto trhlinou a pokropila slitovnici.“

Vysvětluje, že během chrámových bohoslužeb velekněz pokropil slitovnici krví oběti. Kristus, jako nejvyšší velekněz, byl jediný, kdo mohl fyzicky skropit slitovnici krví. Pod Boží „režií“ vše připravil a nastalo zemětřesení, které umožnilo Kristu rozlít na slitovnici svou vlastní krev, čímž naplnil tento dávný rituál. Wyatt nestál o to být slavný a nepovažoval se za proroka. Řekl, že jeho jedinou úlohou bylo stát se ochotným služebníkem.

„Bůh má způsoby, jak sdělovat svoje přání a vůli lidem a já nejsem jediný, který je schopen to dělat a tudíž si nenamlouvám, že bych byl něco zvláštního. Byl jsem tam, byl jsem ochotný a z toho důvodu mi Bůh dopřál tuto výsadu. Jsou další, kteří s ním komunikují. Jsou další, kteří znají tyto materiály a kteří se dočkají jejich publikace.“

Ron řekl telefonicky WorldNetDaily těsně před svou smrtí, čímž naznačil, že v blízké budoucnosti budou zveřejněny jeho další důkazy a nálezy. Bylo to 6. ledna 1982, kdy si Ron Wyatt uvědomil, co nalezl během archeologických prací v místě truhly smlouvy. „Myslím, že jsem byl ohromený a čím dál ohromenější,“ popisuje.

„Když jsem začal s vykopávkami, nehledal jsem truhlu smlouvy. Ani mě to nenapadlo, vůbec jsem neměl v úmyslu hledat místo ukřižování. Proto, když jsem postupoval při těchto vykopávkách a místo ukřižování nalezl, bylo to vzrušení a šťastná řada okolností. O spojitosti krve na slitovnici jsem do doby, než jsem to skutečně uviděl, neuvažoval.“

Wyatt říká, že jeho nález nabyl na významu poté, co skutečně nalezl trhlinu, která se rozšiřovala přes tvrdou skálu od slitovnice směrem nahoru do místa, kde proběhlo ukřižování. Wyatt tvrdí, že dostal povolení k archeologickému průzkumu od Antiquities Department, nicméně úředníci trvali na tom, že jeho nálezy musí zůstat utajené.

Bylo mu řečeno, že židovští extrémisté by mohli vnímat tento objev jako znamení, že nastal čas znovu postavit starověký chrám v Jeruzalémě. Na jeho místě dnes stojí muslimský Skalní dóm, o kterém židovští fundamentalisté tvrdí, že musí být jednoho dne zbořen a na jeho místě postaven nový židovský chrám.

Uveřejnil značnou část svého výzkumu a nálezů, ale některé dokumenty a fotografie si v souladu s dohodou s izraelskými úřady ponechal. To, že odmítl všechny dokumenty zveřejnit, vyvolalo u některých lidí kritiku. Den po jeho smrti jeden kritik poslal do WorldNetDaily e-mail, ve kterém uvádí: „Svět přišel o jednoho ze svých nejbarvitějších šarlatánů všech dob.“ Předpovídal, že z jeho objevů nikdy nic nevyjde a dokonce prohlásil, že Wyatt není s Bohem, protože se musí zodpovídat ze svých lží.

„Jsem si vědom toho, že se výsměchům nedá nijak zabránit. Nemyslím si, že by bylo na místě odepírat lidem možnost zesměšňování, to je totiž, jak se domnívám součástí projevu jejich pravého charakteru“ řekl Wyatt WorldNetDaily na adresu svých kritiků.

Tvrdí, že nález truhly smlouvy a místo ukřižování jsou důležitější pro nekřesťany, než pro věřící křesťany. Věří, že jeho objev přivede více lidí ke Kristu, kteří jsou vyznavači jiné víry.

„Celý svůj život se učili něco jiného. Proto Bůh toto dělá, aby za pomoci těchto odhalení a objevů řekl a ukázal, že jsou dokladem toho, že Bible je historicky správná a inspirována shůry“ vysvětluje.

Na důkaz toho, že přijdou nevěřící z celého světa, aby se dozvěděli o těchto objevech, citoval oddíl z proroka Jeremiáše 16:19 –22:

„Jistě naši otcové v dědictví obdrželi klam a přelud, který jim k užitku nebyl.“ „Může si člověk vytvořit bohy? Žádní bohové to nejsou.“ citoval Wyatt. „Toto poslední odhalení je pro ty obyvatele země, kteří nemají ani zdání, stejně jako pro ty z nás, kdo jej mají a byli pověřeni Kristem, abychom těm, kteří tento pomocný bod ještě nemají, pomohli. Proto se jedná o nástroje, které dal Bůh věřícím, aby posílil jejich víru a které mohou být ve vztahu vůči lidem použity. Tyto nástroje budou v posledním čase nesmírně efektivní pro celou populaci, veškerým obyvatelům země.“ vysvětluje.

Ron Wyatt se podílel na řadě významných archeologických studií biblických míst a artefaktů. Mezi jeho výzkumy patřily Noemova archa, přechod Rudého moře Mojžíšem, hora Sinaj, Sodoma a Gomora a další. Nic z toho však není tak důležité jako truhla smlouvy a její vazby na ukřižování Ježíše Krista, vysvětluje:

„Moje osobní hodnocení je takové, že se jedná o vyvrcholení celého plánu spasení. Věřím, že je to dokončení a konečný důkaz toho, co se na této planetě stalo. A myslím si, že se tyto skutečnosti předkládají v době těsně před skončením lhůty, kdy se ještě lidé mohou rozhodnout pro cestu s Bohem,“ uvedl Wyatt.

WorldNetDaily se zkontaktovalo se spolehlivými zdroji v rámci zpravodajských služeb USA z minulých pátrání. Oslovili jsme experty na izraelskou politiku, muslimskou politiku a náboženské vyznání, aby nám sdělili jejich názor na dopad Wyattových objevů. Oba zdroje pokládají za nepravděpodobné, že by Izraelská vláda chtěla tyto nálezy utajit z důvodu, který údajně Wyattovi uvedla. Místo toho se shodli na tom, že za předpokladu, že jsou tyto nálezy pravdivé, by obavy Izraelců mohly být spojeny s možným vlivem na židovskou kontrolu ve vládě. Ani jeden z těchto zdrojů o těchto objevech předtím nevěděl.

WorldNetDaily se nepodařilo toto vyjádření Wyattovi před jeho smrtí sdělit, aby na něj mohl zareagovat. Wyatt uvedl, že neočekává, že by truhla smlouvy byla kdy odstraněna z místa, kde se nyní nachází. Přístupový tunel, který Wyatt se svým archeologickým týmem používal, je zapečetěný. To, co uvidí brzy celý svět, budou fotky a videa jeho nálezů.

„Krev a všechno, co s tím souvisí, bude ukázáno na videu. Jediná věc, která bude typicky prezentována a na kterou se lidé budou moci podívat a snad se jí také dotknout – nevím přesně, jaké se na to budou vztahovat omezení, budou kamenné desky.“

Wyatt se odvolává na desky s deseti přikázáními, které byly nalezeny uvnitř samotné truhly smlouvy. Wyatt zdůrazňuje, že nevěří tomu, že by se Židům podařilo znovu postavit chrám, protože by v něm měli pokračovat v praktikování krvavých obětí. Podle jeho názoru je to něco, co Bůh nikdy nepřipustí.

„Věřím tomu, že pokud se o to přesto pokusí, bude to součást satanova podvodu,“ dodal.

Vysvětluje, že když byla truhla smlouvy a další chrámové předměty přestěhovány do tajné komory, stalo se toto místo Hospodinovým chrámem neboli Svatyní svatých. Tyto předměty zůstaly nedotčeny a neposkvrněny, aby mohl Kristus dokončit svou konečnou oběť. Wyatt je přesvědčený, že zůstaly na místě, kde je našel, a nevěří, že byly tajně odneseny.

„Jelikož je to citlivá věc a nerad o tom mluvím, řeknu toto. Existuje 14 – 16 jednotlivých osob, kteří zemřeli, protože se pokoušeli s těmito věcmi nějakým způsobem manipulovat“ vysvětlil, aniž by uvedl další podrobnosti. „Někteří se pokoušeli vyhnout povolení, jiní se skutečně pokusili na místo dostat a předměty přestěhovat. Věřím, že tak Bůh adekvátně ukázal, alespoň mě, že nedovolí, aby se s těmito předměty nějak manipulovalo. Vím jednu věc a to, že se nezmění nic na Božím plánu záchrany, která se stala. To je srdcem a duší celé věci. Neexistuje způsob, jak by dovolil lidem, démonům nebo jiným silám, aby zasahovali do věcí, jejichž průběh stanoví On.“ konstatoval.

Místo ukřižování Ježíše Krista bylo nalezeno na kopci Golgota, známém také jako Místo lebky, přímo za starou severní stěnou Jeruzaléma a nedaleko Zahradního hrobu. Tento významný objev byl učiněn pod vrstvou zeminy, která skrývala skutečné otvory ve skále, kde byly postaveny kříže (kůly) a výklenky v zadní skalní stěně, v nichž byly umístěny tři tabule. K objevu patřil také obrovský kruhový kámen, jenž sloužil k uzavření zahradní hrobky. Vše toto bylo obklopeno základy budovy z prvního staletí. Kromě toho byla v místě, kde stál hlavní kříž, objevena trhlina po zemětřesení.

Byla pořízena fotografická evidence a místo ukřižování bylo opět zakryto přibližně 3,65 m zeminy, na jejímž místě byla následně založena zahrada. Wyatt tvrdí, že k této terénní úpravě došlo s cílem zabránit vzniku kontroverze ohledně tohoto nálezu. Dále byl vstup do systému jeskyní a tunelů, který objevil Wyattův tým ve skalním srázu, zapečetěn. Na závěr rozhovoru jsme požádali Wyatta, aby popsal, jakým způsobem se od jeho objevů vyvíjel jeho duchovní růst. Jak se změnilo jeho porozumění evangeliu před a po těchto historických nálezech?

„V zásadě poznávání Boha a podrobování se změnám charakteru, které vyžaduje, o tom to všechno je. Zažíval jsem tyto změny, hladověl jsem a žíznil po nich. Byl jsem hodně zvídavý. Abych byl opravdu upřímný, tato vlastnost převážila všechny ostatní a rozdíl v tom, jak jsem uvažoval předtím a jak uvažuji nyní, je v tom, že nyní jsem uvěřil tomu, co Bible říká. Věřil jsem tomu, že to co se píše v Bibli je pravda. A mimochodem, v autorizovaném překladu King James, pravda je. Nicméně, teď už vím, že to co říká, je pravda,“ zakončil.

Zdůraznil, že jeho úkolem nebylo pouze vykopat historické artefakty, ale i vysvětlit náboženský význam předmětů, které byly nalezeny. Jeho archeologický tým provozuje malé muzeum v Tennessee, kde jsou k dispozici důkazy a práce Rona Wyatta k dalšímu studiu. Mluvčí muzea uvedl, že i po Wyattově smrti nebude jejich úsilí o informování světa o jeho nálezech zastaveno.

WorldNetDaily se několik týdnů věnoval rozsáhlé dokumentaci týkající se různých Wyattových objevů. I když se objevili kritici, kteří označují jeho práci za podvod, žádné důkazy, které by to dokázaly, nebyly nalezeny. Důkazy, které Wyatt prezentoval, jsou dostatečné k závěru, že tým skutečně vykonal příslušné archeologické práce. WorldNetDaily není kompetentní pro určení hodnoty těchto důkazů, ale Wyatt měl možnost na smrtelné posteli svá tvrzení potvrdit. A jak řekl, bez jakýchkoli pochybností je opět potvrdil.

Pre hlbšie štúdium zhrnutie objavu v  knihe „Objav Truhly zmluvy – Ron Wyatt (31 strán)“ na stiahnutie.

Viac informácii nájdete na stránke Biblické archeologické noviny.
Súvisiace videá a dokumenty